Pozostałe aktualności

Egzamin specjalizacyjny- sesja jesienna 2024

8 września, 2024

Egzamin specjalizacyjny z psychologii klinicznej – część teoretyczna, jest planowany na 27.11.2024 roku w Centrum Egzaminów

Postępowanie rekrutacyjne- specjalizacja Psychologia Kliniczna- woj. małopolskie i woj. podkarpackie

31 sierpnia, 2024

W okresie od 15 listopada 2024 do 15 grudnia 2024 odbędzie się rekrutacja na szkolenie specjalizacyjne

Psychoterapia dzieci i młodzieży- rekrutacja jesień/ zima 2024

6 sierpnia, 2024

W okresie od 15 listopada 2024 do 15 grudnia 2024 odbędzie się rekrutacja na szkolenie specjalizacyjne

Projekt ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologa – uwagi

1 sierpnia, 2024

Konsultant krajowa oraz konsultanci wojewódzcy z psychologii klinicznej przesłali uwagi do projektu ustawy o zawodzie psychologa

Rekrutacja na szkolenie specjalizacyjne w całej Polsce- wiosna 2024!

3 kwietnia, 2024

W okresie 30 kwiecień – 31 maj 2024 roku planowana jest rekrutacja na szkolenie specjalizacyjne z

Egzamin specjalizacyjny w zakresie psychologii klinicznej- kwestie merytoryczne

W nawiązaniu do pytań od specjalizantów z różnych regionów Polski pragniemy przekazać poniżej Państwu informację na temat zasad przygotowywania pisemnego egzaminu teoretycznego w ramach specjalizacji z psychologii klinicznej.

Zgodnie z ustawą o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testowej, gdy liczba zdających egzamin wynosi co najmniej 30 osób. Egzamin testowy składa się ze 120 pytań testowych, z pięcioma wariantami odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa. Pytania do egzaminu testowego układane są oddzielnie na każdą sesję egzaminacyjną przez ekspertów z całego kraju, mających doświadczenie kliniczne i dydaktyczne (także w roli kadry kształcącej w szkoleniach z zakresu specjalizacji z psychologii klinicznej). Pytania układane są z literatury wskazanej jako obowiązkowa i wywieszanej na stronie Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) przed kolejnymi sesjami egzaminacyjnymi. Każde z pytań podlega weryfikacji w CEM, w oparciu o pisemne uzasadnienie, w którym znajduje się informacja na temat zakresu stron w pozycji z literatury obowiązkowej, gdzie można znaleźć prawidłową odpowiedź. Pozostałe informacje dotyczące organizacji egzaminu znajdują się w ustawie o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, a także w zakładce specjalizacja. Pomocą i informacją służą także Konsultanci wojewódzcy z psychologii klinicznej, kierownicy ośrodków szkolących oraz kierownicy specjalizacji.

Zachęcamy Państwa do korzystania z informacji pochodzących z rzetelnych źródeł oraz uważnego planowania procesu kształcenia specjalizacyjnego i przemyślanych przygotowań do egzaminu specjalizacyjnego. 

Konsultant krajowy i konsultanci wojewódzcy w dziedzinie psychologii klinicznej.