Rekrutacja na szkolenie specjalizacyjne w całej Polsce- wiosna 2024!

W okresie 30 kwiecień – 31 maj 2024 roku planowana jest rekrutacja na szkolenie specjalizacyjne z psychologii klinicznej przy Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie (26 miejsc szkoleniowych), Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu (40 miejsc), Uniwersytecie SWPS w Katowicach (10 miejsc), Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu (22 miejsca) oraz Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu (41 miejsc). Szkolenia rozpoczną się jesienią 2024 roku.

Rekrutacja w województwie małopolskim (Szpital Uniwersytecki w Krakowie- 80 miejsc) planowana jest na jesień/ zimę 2024/2025. Szkolenie planowane jest od wiosny 2025 roku.

Szczegóły dotyczące procesu kształcenia specjalizacyjnego znajdują się w zakładce specjalizacja. Informacje o rekrutacji będzie można odnaleźć na stronach urzędów wojewódzkich oraz jednostek akredytowanych. Osoby zainteresowane szczegółami zachęcamy także do kontaktu z konsultantami wojewódzkimi z poszczególnych województw.

Postępowanie rekrutacyjne na specjalizację z psychologii klinicznej oraz psychoterapii dzieci i młodzieży finansowanych z projektu POWER

W okresie 30.04.2020-31.05.2020 r. odbędzie się rekrutacja uzupełniająca (przez system SMK) na:

– szkolenie specjalizacyjne z psychologii klinicznej (subspecjalizacja psychologia kliniczna dzieci i młodzieży) przy CSK nr 1 w Zabrzu- 5 miejsc,

– szkolenie specjalizacyjne z psychologii klinicznej przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie- 4 miejsca,

– szkolenie specjalizacyjne z  psychoterapii dzieci i młodzieży przy UKSW w Warszawie- 15 miejsc (podejście poznawczo- behawioralne lub podejście systemowe),

– szkolenie specjalizacyjne z  psychoterapii dzieci i młodzieży przy Centrum Pediatrii w Sosnowcu- 2 miejsca (podejście integracyjne),

– szkolenie specjalizacyjne z psychoterapii dzieci i młodzieży przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie- 3 miejsca.

Szkolenia będą dofinansowane w ramach projektu unijnego POWER. Dofinansowanie jest uwarunkowane spełnieniem określonych warunków. Kształcenie specjalizacyjne odbywa się zgodnie z regulacjami dotyczącymi specjalizacji w ochronie zdrowia. Szczegóły u Konsultantów wojewódzkich w dziedzinie psychologii klinicznej.

Koronawirus – rekomendacje Konsultantów w dziedzinie Psychologii Klinicznej

Szanowni Państwo,

W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową, związaną z pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 oraz szeregiem podejmowanych działań prewencyjnych, pragniemy zwrócić uwagę na rosnące potrzeby w zakresie prewencji w obszarze zdrowia psychicznego, wsparcia i zapewnienia kontynuacji klinicznych oddziaływań pomocowych w zakresie zdrowia psychicznego (psychiatrycznego, psychologicznego i psychoterapeutycznego).

Kryzys w którym wszyscy się znaleźliśmy jest wydarzeniem wyjątkowym, stresowym, budzącym różne reakcje i emocje, a nierzadko i objawy. Wiele osób poszukuje pomocy w zakresie zdrowia psychicznego z powodu pojawiających się objawów psychopatologicznych, stanowiących odpowiedź na obecną sytuację kryzysową. Względy bezpieczeństwa wymagają od psychologów siły, wytrwałości, rozwagi i szukania różnych rozwiązań pozwalających na realizację zadań wynikających z odpowiedzialności zawodowej. Wszystkie bieżące informacje o koronawirusie publikowane są na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus

Rekomendujemy realizację swoich zadań zawodowych, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, dbałości o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, z wykorzystaniem możliwych w danym momencie form kontaktu oraz środków komunikacji, a także odpowiedzialności za pacjentów i siebie.

Konsultanci są dostępni dla Państwa pod mailem i numerami kontaktowymi.

Konsultant Krajowy i Konsultanci Wojewódzcy w dziedzinie Psychologii Klinicznej

Rekrutacja na szkolenie specjalizacyjne z psychologii klinicznej -Warszawa

W dniach od 1 czerwca do 30 czerwca 2019 roku planowane jest postępowanie kwalifikacyjne  na 38 miejsc szkoleniowych  w zakresie specjalizacji z psychologii klinicznej. Kształcenie specjalizacyjne będzie realizowane przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Postępowanie kwalifikacyjne będzie przeprowadzone przez Wojewodę Mazowieckiego. Wniosek o rozpoczęcie specjalizacji  należy złożyć w terminie  od 30.04.2019 do 31.05.2019  za pomocą systemu SMK.

Diagnoza kliniczna- standardy

W związku z dyskusją na temat standardów diagnozy klinicznej (w tym psychologicznej diagnozy klinicznej) oraz zasad użytkowania narzędzi o charakterze psychologicznym na naszej stronie powstała podstrona (Diagnoza kliniczna) poświęcona tym kwestiom. Znajdą Państwo na niej aktualne informacje dotyczące wydawanych testów psychologicznych przez Pracownię Testów Psychologicznych PTP oraz Pracownię PTPiP, stanowisko PTPu i PAN oraz krótką informację na temat praktyki klinicznej opartej na dowodach.

Zachęcamy do śledzenia tej podstrony wszystkich profesjonalistów zainteresowanych diagnozą kliniczną.

Nabór na Szkolenie Specjalizacyjne Uzupełniające – Warszawa

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie uruchomiła nabór na II – semestralne studia podyplomowe w zakresie: Neuropsychologia kliniczna, Psychologia kliniczna chorób somatycznych, Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży, Psychologia kliniczna zaburzeń psychicznych.

Programy studiów podyplomowych będą zgodne z Programem specjalizacji w psychologii klinicznej – Programem uzupełniającym dla osób posiadających I stopień specjalizacji w psychologii klinicznej Warszawa 2009.

Czas trwania studiów: 1.10.2017 – 30.09.2018. Zapraszamy zainteresowanych do rejestracji (link).